Tantsija tervis

Füsioteraapia

Füsioteraapia on erinevatel meetoditel (harjutused, manuaalteraapia, nõustamine jne) põhinev taastusravi osa, mis tegeleb kehaliste funktsioonide taastamisega, ent ka probleemide ennetamisega. Ennetustööle on hakatud üha enam rõhku panema, et hoida vigastuste esinemise tõenäosus nii madal kui võimalik.

Tantsijatel on sagedased just alajäseme ja seljavigastused, aga et pole tegemist kontaktalaga, siis on üldjuhul tegemist ülekoormusvigastustega, mille tekkimine on sageli tingitud just sellistest faktoritest, mida on võimalik eelnevalt korrigeerida, kui neile tähelepanu pöörata.

Oluline on, et kehale esitatavad füüsilised nõudmised oleks tasakaalus kehaliste võimetega: näiteks adekvaatne lihasjõud ja liigesliikuvus sooritamaks tantsuelemente.

Kuidas seda saavutada?

  • tuleb tuvastada võimalikud probleemsed kohad ja pöörata neile eraldi tähelepanu;
  • tuleb jälgida harjutuste sooritamise tehnikat vältimaks valede mustrite sisseharjutamist;
  • tuleb jälgida treeningute mahtu pisikestel sportlastel

Just sellel põhjusel kohtuvad tantsuklubi Koit pisikesed tantsijad 1-2x aastas füsioterapeudiga, kes hindab nende rühti, liigesliikuvust, treeningkoormust ja füüsilise võimekuse arenemist. Hindamise põhjal saab üldiseid soovitusi treener ning täpsemaid individuaalseid soovitusi tantsijad ise.

Prepuberteediealise lapse rüht pole samasugune nagu täiskasvanul ning vanuses 7-12 toimub mitmeid normipäraseid muutusi (taandub nn. x-jalgsus, suureneb puusa välisrotatsioon, muutub efektiivsemaks kõhulihaste töö, mis aitab vähendada alaselja nõgusust ja põlvede ülesirutust). Erinevalt täiskasvanust on lapse liigesed liikuvamad ja lihased elastsemad. Seetõttu on ka kõrvalekaldeid normist õigete harjutuste abil kergem korrigeerida kui hilisemas vanuses (näiteks jalapöia asendi korrigeerimine).

Kasutatud kirjandus:

Steinberg N, Siev-Ner I, Peleg S, Dar G, Masharawi Y, Zeev A, Hershkovitz I. Extrinsic and intrinsic risk factors associated with injuries in young dancers aged 8–16 years. Journal of Sports Sciences, March 2012; 30 (5): 485-495.

Penha PJ, João SMA, Casarotto RA, Amino CJ, Penteado DC. Postural assessment of girls between 7 and 10 years of age. Clinics (Sao Paulo). 2005 Feb; 60 (1): 9-16.