Blogi

Keha on vastutus!

Keha on vastutus!

Kas Sa oskaksid kõndida, kui Sa poleks beebina järjepidevalt harjutanud? Vastus on loomulikult ei. Kuid miks vahel eeldatakse, et Sinu füüsiline ja vaimne tervis on tugev ja toimiv ilma harjutamata ja pingutamata?

Meie tantsuõpetaja ja juhataja Kristina on alati öelnud: “Keha on tantsija töövahend ning töövahendeid peab hoidma korras.” Kuidas Sa kujutad ette arvutiga töötamist, kui see on aeglane või lausa katki? Poleks ju võimalik. Kuid miks me ei mõtle sellele, et meie keha ei saa samuti anda endast parimat, kui see pole terve ja heas vormis?

Sinu edukus ja tervislikkus toimib kõigi asjade koosmõjul - kui meeleolu on pidevalt halb ning tunned end väsinuna, siis ei saa ka Sinu füüsiline pool endast maksimumi anda. Lisaks ei oska me vaimse tervise hooletusse jätmise puhul tunda rõõmu teistest keha eest hoolitsemise aspektidest. Me võime peale jalutuskäiku või tantsutundi tunda, justkui keha peaks olema tänulik ja rahul, kuid kui ajus on kedranud samal ajal teised segavad mõtted, siis lõpuks oleme ikkagi õnnetud.

On tõestatud, et kui meie keha on mingil põhjusel stressis, siis nõrgeneb automaatselt ka meie immuunsüsteem. Immuunsüsteemi nõrgenemine toob endaga kaasa aga vastuvõtlikkuse ka teistele muredele - olgu selleks palavik või pidevad peavalud, suurenenud väsimus või lihtsalt mõtteviis, et niikuinii läheb kõik halvasti.

Sinu keha on Sinu vastutus! Sinu ülesanne on oma keha kuulata ja selle eest hoolitseda. Kuula, kui keha tahab puhkust. Kuula, kui keha vajab lisaenergiat vitamiinide näol. Kuula, kui keha annab märku, et on aeg end liigutada. Kuula, kui vaimne tervis tundub nõrgenevat. Kuula, kui keha nõuab tervislikumat toitumist. Kuula, sest kõik muutused Sinu kehas on Sinu enda teha.

Oma keha eest hoolitsemisel palun ära lähtu kiiretest võimalustest - Sinu keha annab tühja kõhu puhul märku, et vajab toitu, kuid selle asemel, et kiirelt mõni burger süüa, täida oma kõht puuviljade ja juurviljadega, töötlemata toiduainetega ja läbimõeldud kogustega. Sinu keha vajab kvaliteetset energiat, mitte lihtsalt täiskõhutunnet. Ükski kaalu langetav imejook ei pruugi Sind aidata päriselt kaalulanguseni, küll aga aitab rutiinne treenimine ja tervislik toitumine. Sinu aju hõivanud mured ei leia välkkiiret lahendust, iga mure vajab lahti mõtestamist ning arusaamist, et pääseda tervislikku teekonda segavast ja lootusetuse tunnet tekitavast seisust.

Tantsuõpetaja Kristina seletas  meie õpilastele keha eest hoolitsemist nii: “Sinu keha ja oskuste pagas on justkui vee(tantsu)klaas. Kui seda pidevalt tantsuga täita ja tantsu sees hoida, siis ei pea Sa sel hetkel, kui tekib võimalus esineda, minema klaasi täitma. Sel hetkel nõuab see Sinult lisajõudu ning võib juhtuda, et kööki minnes vee(tantsu)klaasi täitma, on Sinu esinemise aeg juba möödunud.” Ehk siis - Sinu keha vajab pidevat hoolt, et suudaksid igale hetkele elus naeratades vastu minna!